Botox ya da botoks tedavisi, estetik alanında hemen hemen herkesin bildiği bir cilt yenileme yöntemidir. Uygulaması itibariyle diğer tüm yöntemlere nazaran oldukça kolay olan botoks, geçici süre boyunca uygulandığı alandaki sinirsel problemleri ortadan kaldırır ve ciltte probleme yol açan sorunları durdurmaktadır.

Botoks, uygulama açısından hangi alanda ne için işlev göreceği farlılık göstermektedir. Çoğunlukla göz çevresinde yer alan kaz ayağı kırışıklığı, dudak kenarları ve üstlerindeki kırışıklar vb. gibi alanlardaki yapısal sorunları gidermek amacıyla uygulanan botoks tedavisi, bunların yanı sıra bir dizi iyileştirme yöntemi için de kullanılmaktadır. Tedavi edici özelliğinin yanı sıra koruyucu bir görev de üstlenen bu yöntem, zaman içerisinde uygulandığı bölgedeki sorunları giderdiği gözlemlenmektedir. Bunun yanı sıra henüz yapısal bir sorunun ortaya çıkmadığı durumlarda da uygulanabilen botoks tedavisi, daha sonraki durumlarda oluşacak kırışıklık gibi cilt problemlerinin önüne geçmede büyük etki göstermektedir.

Botoks tedavisi, aşırı terleme durumlarında da uygulanabilmektedir. Özellikle belirli bölgelerinde aşırı terleme sıkıntısı çeken hastalar, botoks tedavisine başvurarak bu sorunlarının ortadan kalkmasını beklemektedir. İşlev olarak bu işlemi en kolay ve en hızlı şekilde yerine getiren botoks, ter bezi hücreleri üzerinde oldukça etkilidir. Uygulandığı andan itibaren aşırı terlemenin önünü kesen botoks, kişideki bu problemi ortadan kaldırmaktadır.

Botoks tedavisinin cilt sorunlarını ve terleme etkisini giderdiği gibi bir de birçok insanın hayatını zorlaştıran migren ağrısına da etki ettiği gözlemlenmektedir. Hayatı oldukça zorlaştıran ve birçok durumda kişinin işlerini yerine getirememesine sebep olan migren rahatsızlığı, botoks tedavisiyle giderilebilmektedir.